Profilaktyka stref intymnych - jak o nie odpowiednio dbać?
Większość kobiet bagatelizuje tak ważny temat, jak dbanie o higienę miejsc intymnych i ogranicza się do używania zwykłego mydła lub, co gorsza, żelu pod prysznic. A przecież ważność tego tematu powinna być oczywista! Zaniedbania w temacie codziennej pielęgnacji mogą powodować dyskomfort, pieczenie, swędzenie oraz nieprzyjemny zapach. Same przykre sprawy. Nie lepiej im zapobiegać?
Miejsca intymne kobiet niestety każdego dnia narażone są na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą doprowadzić do infekcji. Prawidłowa higiena intymna to przede wszystkim dbanie o ich mikrobiotę i utrzymanie prawidłowego pH, które niestety zmienia się wraz z wiekiem.
Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które pozwolą Wam zadbać o Waszą sferę intymną.
- Nie zalecamy długich i ciepłych kąpieli. Mogą one naruszyć mikrobiotę i powodować niepotrzebne podrażnienia.
- Przy myciu najlepiej korzystać z dłoni, a nie gąbek. Są one siedliskiem bakterii. Nie należy też kierować strumienia prysznica w stronę pochwy.
- Więcej nie znaczy lepiej. Podmywanie się dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Wyjątkiem jest miesiączka czy bardzo wysoka temperatura za oknem.
- Nie należy myć okolic intymnych zbyt ciepłą wodą. Wystarczy temperatura 36 stopni Celsjusza.
- Myjemy się zawsze w jednym kierunku - od pochwy aż do odbytu. Nigdy odwrotnie.
- Bardzo obcisłe stringi oraz spodnie najlepiej zostawić na specjalne, okazje. I jedne i drugie mogą podrażniać.
- Korzystajmy tylko z odpowiednio dobranego płynu do higieny miejsc intymnych, najlepiej z właściwym odczynem pH. Zwykłe mydła czy żele pod prysznic mogą zmieniać pH i naruszać barierę ochronną naszej pochwy. Czym kierować się przy wyborze płynu? Odpowiedni płyn do higieny intymnej powinien przede wszystkim delikatnie myć, usuwać szkodliwe drobnoustroje oraz działać nawilżająco, łagodząco i regenerująco na błonę śluzową.
Co w praktyce to oznacza? Wybieraj płyny, które w swoim składzie mają:
- kwas mlekowy (pałeczki bakterii Lactobacillus).
- prebiotyki wspomagające rozwój naturalnej flory bakteryjnej (na przykład inulinę).
- wyciągi z ziół, takich jak: rumianek, żurawina, nagietek, kora dębu, babka lancetowata, aloes, zielona herbata, przywrotnik, szałwia, lukrecja, macierzanka, które łagodzą podrażnienia oraz delikatnie oczyszczają.
- dodatki związków takich jak: d-pantenol, alantoina, lanolina, gliceryna, kwas hialuronowy, prowitamina B5, oleje roślinne, wyciąg z tarczycy bajkalskiej, klimbazol.
Dobry płyn nie będzie miał koloru ani zapachu. Jak ognia unikaj płynów do higieny intymnej, które w swoim składzie zawierają:
- detergent SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate).
- sztuczne barwniki.
- sztuczne konserwanty.
- sztuczne substancje zapachowe.
- substancje spieniające.
- parabeny.
- pochodne formaldehydu.
Pamiętaj!
- Twoja dieta ma znaczenie! Niektóry produkty są idealną pożywką dla wielu chorobotwórczych drobnoustrojów. Mowa tu oczywiście o cukrze.
- Unikaj nadmiernej depilacji okolic bikini. Częste usuwanie włosków może powodować podrażnienia okolic miejsc intymnych.
- Unikaj silnie perfumowanych, kolorowych i pieniących się kosmetyków do kąpieli. Zawarte w nich detergenty mogą podrażniać i zmieniać pH!
- W celu profilaktyki warto od czasu do czasu sięgnąć po kapsułki dopochwowe np. HEXATIAB kapsułki dopochwowe SOFTGEL, które chronią miejsca intymne przed bakteriami, zakażeniami grzybiczymi i wirusowymi oraz nawrotami infekcji.
Nieprawidłowa higiena miejsc intymnych może mieć nieprzyjemne skutki, takie jak zakażenia, pieczenie, świąd, nieprzyjemny zapach, upławy oraz ból. Nie czekaj! Zadbaj o swoją intymność już teraz!