Nieprawidłowa wydzielina z pochwy - jak sobie z nią poradzić?
Czym są upławy? Upławy to nadmierna wydzielina z pochwy. Najczęściej to właśnie ich nieprawidłowa konsystencja i zapach wskazują na zmienioną florę bakteryjną pochwy. Upławy mogą być objawem na przykład infekcji lub alergii. Jeśli zauważysz u siebie ich występowanie, czym prędzej udaj się do ginekologa na konsultację.
Upławy różnią się od naturalnej wydzieliny tym, że są bardzo obfite, mają inną konsystencję i inny zapach. Są konsekwencją między innymi noszenia za ciasnej bielizny lub takiej, która nie jest wykonana z naturalnych materiałów. Nie należy ich lekceważyć, bo nieprawidłowa wydzielina z pochwy może prowadzić nawet do uszkodzenia narządów żeńskich (jajowody, macica, jajniki).
Jakie wyróżniamy rodzaje upławów?
a. wydzielina o pochodzeniu zapalnym - żółta, śluzowa. Takie upławy mogą być wywołane przez florę bakteryjną, wirusy lub grzyby
b. upławy spowodowane obecnością ciała obcego (pojawiają się nie tylko w wyniku mechanicznego drażnienia, lecz przede wszystkim w następstwie dodatkowego zakażenia)
Najczęściej wydzielina z pochwy jest konsekwencją zakażenia. Niestety większość kobiet, którym towarzyszą upławy zmaga się z zakażeniem bakteryjnym, które wynika z zaburzonej równowagi między bakteriami znajdującymi się w zdrowym środowisku pochwy, a beztlenowymi bakteriami chorobotwórczymi. Bakterie chorobotwórcze mogą uaktywniać się w wyniku obniżonej odporności organizmu lub, u kobiet przed 30. rokiem życia z nieregularnymi miesiączkami, podczas stosowania tamponów lub częstej zmiany partnerów seksualnych.
Jakie są przyczyzny upławów?
Upławy wywołuje rzęsistek pochwowy, który u kobiet występuje w kanale szyjki macicy i przedsionku pochwy. Wydzielina z pochwy wynika wtedy z zakażenia w trakcie stosunku lub korzystania z tych samych ręczników czy gąbek do mycia. Tego typu zakażenie jest oczywiście nieprzyjemne i powoduje ból podczas stosunku.
Jeśli wydzielina z pochwy spowodowana jest grzybicą, to stoją za nią drożdżaki, którymi najczęściej zarażamy się w trakcie stosunku lub poprzez używanie tych samych ręczników, mydeł czy gąbek. Także długotrwała antybiotykoterapia oraz przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zwiększają ryzyko grzybicy. Grzybica oprócz gęstych, kremowych upławów objawia się także swądem i bólem pochwy.
Wydzielina z pochwy powstająca w wyniku obecności ciała obcego zawsze związana jest z obecnością krwi w pochwie. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy nie czekaj i szybko udaj się do ginekologa!
Niewiele kobiet wie, że upławy mogą być także spowodowane alergią. Kontakt z alergenem prowadzi wtedy do powstania obfitej wydzieliny oraz zaczerwienienia srom i swądu. Może to być uczulenie na proszki i płyny do płukania, w których pierzemy bieliznę, a nawet płyny do higieny intymnej. Także chlorowana woda, lateks i środki plemnikobójcze mogą wywołać alergię.
Niezależnie od przyczyny upławów, bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią higienę stref intymnych.
Leczenie upławów jest zróżnicowane, bo mają one różne przyczyny. Po pojawieniu si objawów jak najszybciej udaj się do ginekologa, który oceni Twoje dolegliwości i wybierze odpowiedni sposób leczenia.